Performance Program

Box 13 ArtSpace, Thursday 20th

Durational:

7pm – 8:30
Continuum, 13 simultaneous durational performances.
Featuring: Evan McCarley, Jana Wahtley, Manola Maldonado, Josh Urban Davis, Nikki Thornton, Emmanuel Nuno Arambula, David B. Collins, Kristen Danae Keilman, Raindawg, Hilary Scullane, Neil Ellis Orts, David McClain and Emily Sloan.
Location: All Galleries, Window Box and Courtyard

7pm – 11pm
J. Morrison, Escape from Houston,
Location: Upstairs studio

7pm – 11pm
Joshua Yates, Please
Location: (social interactive performance)

7pm – 11pm
Justus Harris, Rehearsing (R)evolution: Intimate Game Training
Location: Storage room (social interactive performance)
Monologue presented at middle of the stairs from 8:30 to 8:45

Variable duration
Emilio Rojas, Heridas de Gravedad Part 1 (For Gloria)
Undefined location

8:30 – 11pm
Ryan Hawk, Untitled
Location: Upstairs Gallery

8:45 – 11pm
Abel Azcona, Empathy and Prostitution
Location: Back gallery

8:45 – 9:30
Intermission

Non Durational:

9:30 – 9:45
Eric Hokanson, Untiled
Location: Courtyard

9:45 – 10pm
Koomah, To Live
Location: Center Gallery

10:pm – 10:20
Nikki Thornton and Hilary Scullane, Untitled
Location: Front Gallery

10:20 – 10:40
Daniel Adame, Tell me I am pleasing, Time is Passing
Location: Stairs

10:40 – 11pm
David Greave, Untitled
Location: Front Gallery

Art League Houston, Friday 21st

Durational:

7pm – 11pm
J. Morrison, Escape from Houston,
Location: Classroom B

7pm – 11pm
Joshua Yates, Please
(social interactive performance)

7:20 – 10:15
Daniel Bertalot, Earworm
Location: Main Gallery

8:20 – 11pm
Aisen Caro Chacin and Fito Segrera, Alpha Channel
Location: Front Gallery

Variable duration
Emilio Rojas, Heridas de Gravedad Part 2 (For Gloria)
Undefined location

Non Durational:

7:10 – 7:30
Elia Arce, Standing
Location: Main Gallery

7:30 – 8pm
Carlos Martiel, Romper La Noche
Location: Front Gallery

8pm – 8:20
Michael Anthony Garcia, Steeping Stone
Location: Classroom A

8:30 – 9:00
Abel Azcona, Utero
Location: Main Gallery

9:00 – 9:30
Intermission

9:30 – 9:45
Eric Hokanson, Untitled
Location: Main Gallery

9:50 – 10:10
Nestor Topchy, Untitled
Location: Main Gallery

10:15 – 10:30
Autumn Knight, Untitled
Location: Main Gallery

10:40 – 11pm
Eames Armstrong, One Below
Location: Main Gallery

Notsuoh, Saturday 22nd

8pm-12am
(Locations and times TBA)

La Pocha Nostra
Emilio Rojas
Unna Bettie
Jill McDermid
Autumn Hays
Miao Jiaxin
Performance SW
Abel Azcona
Emmanuel Nuno Armanbula
Marcel Sparmann
J. Morrison
Joshua Yates
Jim Pirtle

Advertisements

Information

This entry was posted on October 29, 2013 by in Blog and tagged , .